Cooperation - Republic of Indonesia and Federal Republic of Germany

FORCLIME TC Module Jakarta Office

TC Module Jakarta
Georg Buchholz Georg Buchholz
Programme Director
Pipin Permadi Pipin Permadi
Senior Adviser, Forest Policy and Strategic Planning

Wandojo S Wandojo S
Strategic Area Manager, Forest Policy
Lutz Hofheinz Lutz Hofheinz
Senior Adviser on Forest Management Unit and Strategic Area Manager 2

Edy Marbyanto Edy Marbyanto
Strategic Area Manager, Human Capacity Development based at CFET, Bogor
Christian Staiss Christian Staiss
Development Adviser (HCD), Bogor

Mohammad Rayan Mohammad Rayan
images/stories/foto/Mohamad-Rayan-GIZ-FORCLIME.jpg
Ratu Wina Widyawati Ratu Wina Widyawati
Adviser, Information/Knowledge Management

Stephanie Wegscheider Stephanie Wegscheider
Development Advisor GIS/Remote Sensing Jakarta office
Johanna Riedmann Johanna Riedmann
Junior Advisor for Monitoring and Planning

Dadah Dadah
Administrative Professional, Accounting and IT
Neng Erlina, Neng Erlina,
Personal Assistant to Programme Director

Fransisca Widiarti Fransisca Widiarti
Senior Administrator
Sa'dyah Sa'dyah
Accounting Assistant

Ruhadi Ruhadi
Driver
Riyanto Riyanto
Driver

Agus Solihin Agus Solihin
Office Assistant

FORCLIME TC Module Samarinda Office

TC Module Samarinda
Tunggul Butar Butar Tunggul Butar Butar
Strategic Area Manager, FMU Development
Rusdyana Rusdyana
Office Manager

Eko Soembodo Eko Soembodo
Administrative Assistant
Wahyu Saputra Wahyu Saputra
Wahyu Saputra

FORCLIME TC Module Berau Office

TC Module Berau
Suprianto Suprianto
Junior Expert

FORCLIME TC Module Kapuas Hulu Office

TC Module Putussibau
Ismet Khaerudin Ismet Khaerudin
Strategic Area Manager, Biodiversity and Management of Protected Areas
Klotilde Sikun Klotilde Sikun
Adviser, Geographic Information Systems

Karl Jaeger Karl Jaeger
Development Adviser for CBFM
Moritz Zetzmann Moritz Zetzmann
Development Advisor for Forest Management Unit

FORCLIME TC Module Malinau Office

TC Module Malinau
Dr. Regine Brandt Dr. Regine Brandt
Advisor for Agroforestry in Malinau

FORCLIME TC Module Pontianak Office

TC Module Pontianak
Jumtani Jumtani
Provincial Coordinator West Kalimantan and Advisor for SFM and Value Chain

FORCLIME TC Module Tanjung Selor Office

TC Module Tanjung Selor
Mohammad Sidiq Mohammad Sidiq
Provincial Coordinator and Advisor for Sustainable Forest Management, North Kalimantan
Robbie Weterings (Ph.D) Robbie Weterings (Ph.D)
Development Advisor - GIS Specialist

FORCLIME FC Module Birocan

FC Module Birocan
Ir. Helmi Basalamah, MM Ir. Helmi Basalamah, MM
Head of Planning Bureau as Programme Executing Agency
Ir. Thomas T.A. Nifinluri, M.Sc Ir. Thomas T.A. Nifinluri, M.Sc
Deputy Director Planning and Program, Planning Bureau as Coordinator Administration Program Forclime FC

FORCLIME FC Module NPMU

FC Module NPMU
Ir. Basoeki Karyaatmadja, M.Sc Ir. Basoeki Karyaatmadja, M.Sc
Programme Team Leader
IGNN Sutedja, MM IGNN Sutedja, MM
REDD+ Programme Implementation Expert for Kapuas Hulu area

Ir. Harri Kuswondho Ir. Harri Kuswondho
REDD+ Programme Implementation Expert for Berau and Malinau area
Diyana Diningsih, SE, MBA Diyana Diningsih, SE, MBA
Administration and Finance Expert

Prabu Satria Sejati, S.Hut. M.Si. M.Sc. Prabu Satria Sejati, S.Hut. M.Si. M.Sc.
Monitoring, Evaluation, Reporting (MER), Publication and Dissemination Expert
Fitta Setiajiati, S.Hut Fitta Setiajiati, S.Hut
Forestry and REDD Technical Expert

Ratih Solichia Maharani, S. Hut Ratih Solichia Maharani, S. Hut
Geographic Information System (GIS) Technical Expert
Timothy Ramos Siahaan, SE Timothy Ramos Siahaan, SE
Administration and Finance Staff for Kapuas Hulu area

Ilham Nuryanto, SE Ilham Nuryanto, SE
Administration and Finance Staff for Berau area
M. Reza Adrian, SE M. Reza Adrian, SE
Administration and Finance Staff for Malinau area

Sri Muhayah Sri Muhayah
Office Assistant

FORCLIME FC Module DPMU Berau

FC Module DPMU Berau
ERWIN SAPUTRA, S.Pd ERWIN SAPUTRA, S.Pd
Community Development Expert
Ir. SURYADI TRIHASTONO Ir. SURYADI TRIHASTONO
Forestry experts

REZA YUANDA, S.Kom REZA YUANDA, S.Kom
Documentation and Reporting Specialist
M.HERI FIRMANTO,S.Sos M.HERI FIRMANTO,S.Sos
logistic and coordination Specialist

AGUS JUHRIANSYAH, SE AGUS JUHRIANSYAH, SE
Accounting Specialist
AGUNG PRIHATINO. S, S.Sos AGUNG PRIHATINO. S, S.Sos
Administration and Finance Specialist

M.YASIN, ST M.YASIN, ST
Field Mentor
SETIYOKO, S.Hut SETIYOKO, S.Hut
Field Mentor

JOHN PATRIK A, SE JOHN PATRIK A, SE
Field Mentor
M. ALIANSYAH, S.Hut M. ALIANSYAH, S.Hut
Field Mentor

TRIBUDI. K, SP TRIBUDI. K, SP
Field Mentor
YOYO S, S.Hut YOYO S, S.Hut
Field Mentor

UNTUNG SUROPATI, S.Hut UNTUNG SUROPATI, S.Hut
Field Mentor
HANDOYO GUNAWAN, SP HANDOYO GUNAWAN, SP
Field Mentor

HASTRI EUIS QHOMARIAH, SKM HASTRI EUIS QHOMARIAH, SKM
Administration staff
MUSTAPA MUSTAPA
Office assistant

BUDIMAN S BUDIMAN S
Driver
MATIUS LEJIU MATIUS LEJIU
Speedboat Driver

FAREL FAREL
Security
MARSYAH TRI MARSYAH TRI
Security

Ahmad F, S.Pd Ahmad F, S.Pd
Village facilitator for Bukit Makmur
Hartono Y Hartono Y
Village facilitator for Labanan Makmur

Subekti Subekti
Village facilitator for Tepian Buah
Parlan Parlan
Village facilitator for Labanan Jaya

Manu Hendianto Manu Hendianto
Village facilitator for Pandan Sari
Ravi Ramadhan Ravi Ramadhan
Village facilitator for Batu Rajang

Edin Yoran Edin Yoran
Village facilitator for Punan Malinau
Imasitog, S.Pd Imasitog, S.Pd
Village facilitator for Labanan Makarti

Retni M.K Retni M.K
Village facilitator for Harapan Jaya
Rordiyana Rordiyana
Village facilitator for Siduung Indah

Lucas Saming Lucas Saming
Village facilitator for Long Ayap
Silfans Jordi Silfans Jordi
Village facilitator for Long Ayan

Lung Bu Lung Bu
Village facilitator for Punan Segah
Lewi Leng Po Lewi Leng Po
Village facilitator for Punan Mahkam

Kritian Son Kritian Son
Village facilitator for Long laai
Eko Triwidodo Eko Triwidodo
Village facilitator for Gunung Sari

Defpianto Defpianto
Village facilitator for Long Keluh
Antonius Antonius
Village facilitator for Long pelay

Julis Julis
Village facilitator for Long lamcin
Mikael Mikael
Village facilitator for Long Suluy

FORCLIME FC Module DPMU Kapuas Hulu

FC Module DPMU Kapuas Hulu
Williem Fredrik Jarau, SP  Williem Fredrik Jarau, SP
Agroforestry Experts
Syamsul Abidin,S.Hut Syamsul Abidin,S.Hut
Forest Management Expert

Beri Adrian Yahya,S.Pi Beri Adrian Yahya,S.Pi
Sylvofishery Expert
Martupa Fredi Lubis,S.Sos Martupa Fredi Lubis,S.Sos
Community development Expert

Deary Rakhmadi,SP Deary Rakhmadi,SP
GIS and database Specialist
Siprianus Roni,S.Hut Siprianus Roni,S.Hut
GIS and database Assistant Specialist

Retno Mulyono,SE Retno Mulyono,SE
Finance Specialist
Oktavia Sarika Sandi,S.AB Oktavia Sarika Sandi,S.AB
Administration Specialist

Abang Bakri,SP Abang Bakri,SP
Publication and Dokumentation Specialist
Tri Hariyanda Tri Hariyanda

Ferry Tupang Munaji Ferry Tupang Munaji
Office Asisstant


PL & FD DA#2


Herkulanus Beger,S.S  Herkulanus Beger,S.S
Field Mentor for Batang Lupar Sub-District
Emirisiana Emili, A.Md Keb  Emirisiana Emili, A.Md Keb
Field Mentor for Embaloh Hulu Sub-District

Hubertus Tengkirang Hubertus Tengkirang
Village Facilitator for Tamao
Anggela Kasian Anggela Kasian
Village Facilitator for Ulak Pauk

Verdiana Friska Kalinsang, A.Md S.Kom Verdiana Friska Kalinsang, A.Md S.Kom
Village Facilitator for Saujung Giling Manik
Theodorus Theodorus
Village Facilitator for Benua Ujung

Lambertus Tali Lambertus Tali
Village Facilitator for Benua Martinus
Fransiskus Fransiskus
Village Facilitator for Pulau Manak

Robert Bakir,SH Robert Bakir,SH
Village Facilitator for Menua Sadap
Januarius Emanuel Nahak Januarius Emanuel Nahak
Village Facilitator for Belatung

Hendrikus Hendrikus
Village Facilitator for Labian
Mardianus Aden Mardianus Aden
Village Facilitator for Mensiau

Saprianus Rinting Saprianus Rinting
Village Facilitator for Labian Ira’ang
Florentina Selian Florentina Selian
Village Facilitator for Sungai Ajung

Martulinus Baja Martulinus Baja
Village Facilitator for Sungai Abau
Heppy Nyunyeriana Heppy Nyunyeriana
Village Facilitator for Sepandan

DA#8


Okha Hendra Utama, SP   Okha Hendra Utama, SP
Field Mentor for Bunut Hilir Sub-District
Andi,S.Pd   Andi,S.Pd
Field Mentor for Emabaloh Hilir dan Bika Sub-District

Fery Kurniawan , S.Pd Fery Kurniawan , S.Pd
Field Mentor for Boyan Tanjung dan Mentebah Sub-District
Henny Murtia Kartika Sari,S.Pd Henny Murtia Kartika Sari,S.Pd
Village Facilitator for Bunut Tengah

Syamsul Bahari,S.Kom.I Syamsul Bahari,S.Kom.I
Village Facilitator for Kapuas Raya
Iwan Supardi,SE Iwan Supardi,SE
Village Facilitator for Bunut Hulu

Gusti Nailul Maram Gusti Nailul Maram
Village Facilitator for Entibab
Ahmad Permandi Ahmad Permandi
Village Facilitator for Nanga Tuan

Hakimin,S.Sos Hakimin,S.Sos
Village Facilitator for Landau Mentail
Rony Purwana,A.Md Keb Rony Purwana,A.Md Keb
Village Facilitator for Nanga Boyan

Edi Kurniawan Edi Kurniawan
Village Facilitator for Tanjung Intan
Adrian Arista,S.Hut Adrian Arista,S.Hut
Village Facilitator for Teluk Geruguk

Gratia Erine Gratia Erine
Village Facilitator for Jelemuk
Oktavinus Juni   Oktavinus Juni
Village Facilitator for Jongkong Manday

Yohanes Nyaru Yohanes Nyaru
Village Facilitator for Keliling Semulung
Sugito Sugito
Village Facilitator for Pala Pintas

FORCLIME FC Module DPMU Malinau

FC Module Malinau
Indah Astuti, S.Hut Indah Astuti, S.Hut
Forestry Expert
Martianus, ST Martianus, ST
Logistic and Administration Specialist

Sarti, SE Sarti, SE
Finance Specialist
Ardhian Nur Rahman Wal Hamdir, S.Si Ardhian Nur Rahman Wal Hamdir, S.Si
GIS and Reporting Specialist

Fredulin, S.IP Fredulin, S.IP
Accounting Staff
Gusti Anang Taruna Gusti Anang Taruna
Administration and Finance Specialist

Eko Bhakti Eko Bhakti
Office Assistant
Edwin Edwin
Longboat Driver

Robi Novel Robi Novel
Security
Adi, A.Md Adi, A.Md
Field Mentor

Daud Imawil, S.Sos Daud Imawil, S.Sos
Field Mentor
Lenjau Anyie Lenjau Anyie
Field Mentor

Andrianus, S.Pi Andrianus, S.Pi
Field Mentor
Benny, SH Benny, SH
Field Mentor

Dollop Aran Dollop Aran
Village Facilitator for Apau Ping
Lasau Salu Lasau Salu
Village Facilitator for Long Berini

Delavia Delavia
Village Facilitator for Long Kemuat
Yakup Njuk Yakup Njuk
Village Facilitator for Long Tebulo

Luwis Lenjau Luwis Lenjau
Village Facilitator for Long Uli
Apui Thab Apui Thab
Village Facilitator for Long Pujungan

Ayub Silan Ayub Silan
Village Facilitator for Long Bena
Julianti Julianti
Village Facilitator for Long Pua

Ensiyan Laing Ensiyan Laing
Village Facilitator for Long Jelet

FORCLIME FC Module GFA

FC Module GFA
Stephen Charles Devenish Stephen Charles Devenish
Chief Technical Advisor
Wahyu M.Widarini Wahyu M.Widarini
Financial Administration Expert

Agus Heriyanto Agus Heriyanto
District Facilitator Berau
Andy Erman Andy Erman
District Facililator Kapuas Hulu

Rames Iwan Rames Iwan
District Facilitator Malinau

Berita

Kumpulan berita...

Acara Mendatang

September 19th – 22nd, 2017. IUFRO 125th Anniversary Congress

Freiburg, Germany

The IUFRO 125th Anniversary Congress, which will take place at the Konzerthaus in Freiburg, Baden-Württemberg, Germany, from 19 to 22 September 2017.

Follow link for more information



6-17 November 2017. UNFCCC COP 23

Bonn, Nordrhein-Westfalen, Germany

The 23rd session of the Conference of the Parties (COP 23) to the UN Convention on Climate Change (UNFCCC) will be organized by Fiji and hosted at the headquarters of the UNFCCC secretariat in Bonn, Germany.

Selengkapnya...

Kumpulan acara...